Детальну інформацію про історію нашого краю можна знайти на сайті вчителя історії нашої школи
Дерхо Віктора Вікторовича
ІСТОРІЯ ЗЕЛЕНОБАЛКІВСЬКОЇ ШКОЛИ
Організація народної освіти на території Зеленобалківської сільради розпочалася органами радянської влади відразу після Жовтневої революції, на початку 20-х рр. ХХ ст. Для навчання дітей було відкрито початкові школи в селах Курганка, Шведово, Макарівка. З 1928 року діяла початкова школа в с. Ной Лебен (Нове), яка в 1955 р. була реорганізована в Жданівську восьмирічну школу і діяла до 1972 року.
В селі Зелена Балка першу початкову школу було організовано на початку 20-рр в приміщенні глиняної хати, на території діючої економії поміщиків Нестеренко. Пізніше, в цьому приміщенні буде відкрито фельдшерський медичний пункт, а школу переведено до глиняної хати по вул.. Кооперативній.
Будівництво нової початкової школи в с. Зелена Балка тривало протягом 1927-1928 рр. на кошти самообкладання. Організаторами даного будівництва були активісти: Попов А.Д .(перший голова сільради), Орленко Д.П., Ковтун А.М., Кіндратенко І.К., Орленко Д.І. Керував будівництвом Кіндратенко Іван Корнійович.
З 1928 року розпочала діяти нова семирічна школа по вул. Зарічній (зараз приміщення спортзалу Зеленобалківської СЗШ). Так як учнів на той час була велика кількість ( діти із сіл Курганки, Макарівки, Нового Хутора, Шведово, Червоного Яру, Зеленого Гаю в 5-7кл. навчалися в с. Зелена Балка), навіть приміщення нової школи не вміщало таку кількість учнів. Школа функціонувала в двох навчальних корпусах. Другий корпус залишався по вул. Кооперативній, тут навчалися учні 1-4 кл,, а в першому корпусі по вул. Зарічній 5-7 кл. Для учнів з інших сіл було організовано пришкільний інтернат по вул.. Кооперативній в приміщенні глиняної хати (зараз на цьому місці функціонують магазин і кафе-бар „Волна”)
В довоєнні, 1930-1940-ві рр, директором школи був Рева М.І. В цей час вчителями працювали: Михайленко(Шкурко) Любов Панасівна (класовод), Єрмоленко Лідія Іванівна (рос. мова), Гордоний Василь Іванович (математика), Дерхо Іван Федорович (іноземна мова),
Під час німецької окупації 1941-1944 рр заняття в школі було призупинено, бо в її приміщенні діяла німецька комендатура на чолі з комендантом Урбанським, який проживав з родиною у квартирі директора при школі.
Після звільнення сіл Зеленобалківської сільради у березні 1944 року відновилися і заняття у школі. Першим директором у повоєнні роки був фронтовик, інвалід війни Петренко Григорій Никонович (1944-1954 рр), який викладав історію. Дружина директора, Петренко Олена Харитонівна, була вчителем природознавства. В ці роки продовжує працювати класоводом Михайленко Л.П.
Протягом 1945-1956 рр. класоводом працювала Карноушенко Галина Гаврилівна. З 1947 р. в школі розпочинає працювати класовод Бондаренко (Мільченко) Зоя Олексіївна.
В 1950-х роках свою педагогічну діяльність розпочинають вчителі: Кривич Федір Никифорович (трудове навчання), Кіндратенко Марія Миколаївна (класовод, укр. мова і література). Кіндратенко Клавдія Кирилівна (географія, історія). Скорик Людмила Семенівна (математика)
З 1954 року школу очолює директор Галка Павло Романович (1954-1966 рр.), який викладав іноземну мову. Петро Романович, як здібний та вимогливий керівник згуртував навколо себе педагогічний колектив, який на протязі 1950-1970-х рр.. виховав не одне покоління учнів. Випускники тих років зараз вже виховують своїх онуків та з вдячністю згадують своїх вчителів. В цей час працюють класовод: Мільченко З.О., Михайленко Л.П., Кіндратенко М.М.. Вчитель математики Скорик Л.С. яка викладала в школі ще до кінця 1970-х рр., будучи на пенсії. Учні та колеги пам’ятають її як гарного фахівця з математики. Людмила Семенівна серед старшокласників організувала групу учнів-пошуковців, які розшукували родини воїнів-визволителів сіл Зеленобалківської сільради, похованих у братських могилах. Вчителем російської мови працювала Горпенко Олександра Кузьмівна, Кіндратенко К.К.- заступник директора.
В 1960-1961 навчальному році Зеленобалківську семирічну школу, згідно державних реформ було реорганізовано у восьмирічну. Перший випуск восьмикласників було здійснено школою в 1961 році. Директором школи у той час був Галка Павло Романович.
Протягом 1960-1970-х рр. директорами школи були:
Алєнін Євген Тимофійович. (1966-1987)- рос. мова та література, Кривич Федір Никифорович. (1967-1969)- трудове навчання, Кашель Степан Дем’янович (1969-1971)- фізика, Юнашев Микола Федорович (1971-1972)- фізика, Карауш Євген Давидович, Поліщук Володимир Романович (1974-1977) – рос. мова і література, Колісник Алла Володимирівна (1977р.)- історія. Мельничук Лук’ян Петрович (1977-1980)- музика та співи.
В цей час формується педагогічний колектив, який поповнюють вчителі: Чорновол Поліна Захарівна (біологія, хімія, природознавство), Желіба Галина Єлізарівна (укр.. мова та література). Мельничук Лук’ян Петрович (музика та співи). Продовжують працювати : Кіндратенко К.К. (заступник директора), Мільченко З.О., Михайленко Л.П. (класоводи), Кривич Ф.Н. (трудове навчання), Скорик Л.С. (математика).
В зв’язку з великою кількістю учнів навчання в школі здійснюється в дві зміни: І зміна – 5-8 кл (початок занять о 8.00); ІІ зміна – 1-4 кл. (початок занять о 14.00). В центральному корпусі (вул. Зарічна) навчалися 1-4 кл. та 7-8 кл, на філії (вул. Кооперативна) навчалися 5-6 кл.
З середини 1950-х по 1967 рр. триває будівництво приміщення нової школи та пришкільного інтернату, яке здійснює правління колгоспу „Заповіт Ілліча” під керівництвом голови колгоспу Дахненко Євстафія Йосиповича. В 1967 році, на честь 50-ї річниці Жовтневої Революції було урочисто відкрито нове приміщення Зеленобалківської восьмирічної школи, директором якої був Кривич Федір Никифорович.
Приміщення школи мало вісім класних кімнат, кабінет фізики, кабінет хімії та біології, кабінет директора та учительську. Будинок бувшої семирічної школи було переоснащено в спортивний зал. Пізніше було добудоване приміщення пришкільного інтернату. Всі приміщення опалювалися централізованим паровим опаленням, яке здійснювала котельня на вугільному паливі.
Протягом 1970-х років тривала реорганізація закладів освіти Зеленобалківської сільради. Розпочинаючи з 1969 року колгоспом „Заповіт Ілліча” було виділено автомашину для підвозу учнів старших класів із с. Макарівки. З вересня 1972 року, у зв’язку із закриттям початкових шкіл у селах Курганка та Макарівка учнів переведено до нашої школи. У жовтні 1973 року було ліквідовано Жданівську восьмирічну школу в с. Новий Хутір, учнів якої було переведено до с. Зелена Балка. Так сталося, що з 1973 року по наш час Зеленобалківська школа стала єдиним закладом освіти із п’яти, які протягом 1920-1970-х рр. діяли на території сільради.
Разом з учнями до школи переходять нові вчителі: завідуюча і класовод Макарівської початкової школи Зінченко Марія Єпіфанівна, вчителі Жданівської ВШ Зарівна Надія Іванівна (класовод), Деменський Матвій Матвійович (математика).
Протягом 1970-х рр. діяв пришкільний інтернат в новому приміщенні, в якому проживали учні із інших сіл сільради. Кількість таких учнів коливалася від 50-60 чоловік. Вихователями тут працювали класоводи: Мільченко З.О., Михайленко Л.П., Зарівна Н.І., Зінченко М.Є., Кіндратенко М.М. Нічними нянями були Булаткіна Р.Й., Кіндратенко Н.І.. При інтернаті діла їдальня, поваром у ті роки була Шкурко Марфа Борисівна.
Наприкінці 1970- на початку 1980-х рр. на заслужений відпочинок зі школи виходять вчителі-ветерани: Мільченко З.О., Михайленко Л.П., Кіндратенко К.К., Кіндратенко М.М., Кривич Ф.Н., Скорик Л.С.
В 1980-х роках директорами школи були: Дерев’янко Володимир Тимофійович (1980-1983)- іноземна мова, Будьонний Олександр Георгійович (1983-1985)- фізика, Будюк Сергій Петрович (1986р.)- фізика, Ананійчук Галина Іванівна (1986-1991)- математика.
В ці роки постійно оновлюється педагогічний колектив. До школи приходять молоді вчителі: Колісник Алла Володимирівна (класовод, історія, заступник директора), Дерев’янко В.Т. (французька мова, заступник директора), Дерев’янко Тамара Федорівна (укр. мова та література, заступник директора), Романюк Валентина Феодосіївна (рос. мова і література), Вовчанський Василь Михайлович (математика), Євтушенко (Кіндратенко) Тетяна Григорівна (хімія, біологія), Кіндратенко Олександр Іванович (фізична культура), Гуцол Валентина Петрівна (ст. піонервожата).
Молодий кваліфікований колектив в цей час ефективно здійснює навчально-виховний процес, урізноманітнює форми класної та позаурочної роботи. Стали традиційними екскурсії. Так, наприклад вчитель біології Кіндратенко Т.Г , випускниця Криворізького педінституту організовувала екскурсії старшокласників до зоологічного музею при рідному педінституті. Вчитель укр. мови та літератури Дерев’янко Т.Ф. проводила заняття драматичного гуртка, який приготував уривки з п’єс Мольєра „Міщанин-шляхтич”. Старицького „За двома зайцями” та ін. Талановита піонервожата Гуцол В.П. на високому рівні проводила свята, складала авторські розробки заходів. З вересня 1983 року при кабінеті фізики демонструвалися через фільмопроектор науково-популярні кінофільми для учнів різних класів. Відповідальним за перегляд фільмів був вчитель математики Вовчанський В.М.
16 жовтня 1980 року відбулося закриття пришкільного інтернату. Підвіз учнів здійснювався новим автобусом за кошти колгоспу „Заповіт Ілліча” В приміщенні інтернату розпочинає діяти шкільна бібліотека. Влітку тут діяв пришкільний табір праці та відпочинку „Веселка”, вихованці якого проживали в окремих кімнатах. Режим дня табору тривав з 7.00 до 22.00. Тут були і робота в полі – 4 год., заняття по плану – 2 год, розваги з 19.00 по 20.00. Вихованці грали в спортивні та настільні ігри, переглядали телевізор.
Влітку 1986 року до обов’язків директора приступає Ананійчук Галина Іванівна. В цей час здійснюється реорганізація школи. З 1986 року розпочинає існування Зеленобалківська середня школа. Відбувається перший набір в 1 кл. учнів-шестирічок, класоводом була Вовченко Світлана Вікторівна. У приміщенні бувшого інтернату для першокласників облаштовуються клас-кабінет, ігрова кімната, спальня, туалет, роздягальня. Клас навчається за окремим режимом, згідно державних вимог. Завдяки організаторській наполегливості нового директора школи, підтримці педагогічного колективу та керівництва колгоспу, був оснащений новим знаряддям спортивний зал школи, спортивні майданчики, здійснено меблювання класних кабінетів, придбано велику кількість наочних посібників, технічних засобів навчання, збудовано тир для проведення занять НВП. Велику підтримку директору надавали голова колгоспу „Заповіт Ілліча” Бороненко С.А., голова паркому колгоспу Продан О.В., сільський голова Майзитіс В.Є.
З другої половини 1980-х рр.. розпочинає формуватися педагогічний колектив школи, більша частина представників якого працює і сьогодні.
Мошоровська Тетяна Іванівна – фізична культура (1982-2007 рр., з перервами), Морозова (Здірко) Світлана Анатоліївна – хімія, біологія (1984-2010), Вовченко Світлана Вікторівна - класовод, укр.. мова та література, Мазур :(Ніколаєнко) Людмила Анатоліївна – ст. піонервожата, класовод, агл, мова, Гнатюк (Попова) Галина Андріївна – укр.. мова та література (1985-2011), Шевченко Володимир Григорович – математика, НВП (1986-1999), Кебал (Сірчук) Галина Федорівна - історія (1987-2003), Нинюк Ольга Степанівна – рос. мова та література (1989-1995). Гайдаєнко (Батаєва) Тамара Борисівна - математика (1987-2010), Дерхо Віктор Вікторович – класовод, історія, Матковська (Панченко) Алла Валентинівна – класовод, Олійник Оксана Григорівна – класовод (1989-1996), Косяк Тетяна Миколаївна – класовод, Дрозд Людмила Миколаївна - класовод, рос. мова та світова література.
В 1991-2002 роках Зеленобалківську СЗШ очолює директор Будюк Сергій Петрович – фізика, трудове навчання. Протягом 11 років роботи на посаді директора, Сергій Петрович згуртував навколо себе кваліфікований та сталий педагогічний колектив. Він укріплював матеріально-технічну базу школи. Стимулював творчий потенціал вчителів. В ці роки пожвавилася художня самодіяльність серед учнів та педагогічного колективу. Було організовано драматичний гурток вчителів, активними учасниками якого були вчителі: Панаріна Л.В., Батаєва Т.Б., Дерхо В.В., Будюк О.С., Нинюк О.С., та ін. Силами гуртка було здійснено постановку вистави „Безталанна” П.Мирного, яка з великим успіхом пройшла на сцені сільського будинку культури на весні 1993 року. Неодноразово проводилися Новорічні КВК між командами учнів та вчителів, які залишили глибокі спогади серед жителів Зеленобалківської сільради.
В ці роки підвищувався якісний рівень підготовки педагогічних кадрів школи, збільшилася кількість вчителів, які здобули вищу освіту: Вовченко С.В. – укр.. мова та література (1994 р.), Дерхо В.В. – укр.. мова та література (1999 р.), – історія (2003 р.), Галушко І.В. – географія (1998 р.), Косяк Т.М. – початкові кл. (2003 р.), Панченко А.В. – початкові класи (2005 р.).
В 2002- му році в перше за всю історію школи серед учнів-хлопців за високі показники в навчанні з Золотою медаллю школу закінчив учень 11-го класу Олексій Рульов. Випускника було направлено до Криворізького державного педагогічного університету, який він успішно закінчив у 2007 році, здобувши кваліфікацію магістра педагогічної освіти та викладача біології.
Скоро виповниться вже 10 років, як школу очолює директор Вовченко Світлана Вікторівна, вчитель української мови та літератури, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії. Майже все життя директора пов’язане з цією школою. Вона є її випускницею та вже більше 25 років працює в ній як педагог. Педагогічний колектив школи складають 16 вчителів. Більше 30 років працюють в ній вчителі: Косяк Т.М., Дрозд Л.М., Мазур Л.А., Дерхо В.В., Панченко А.В. Вищу кваліфікаційну категорію мають: Вовченко С.В., Косяк Т.М., Дерхо В.В., Галушко І.В., Панченко А.В. В школі працюють молоді спеціалісти: Щербаков О.Ю., Щербакові Ю.О., Мазур Т.С., Ласкава А.В., Школа має належне матеріально-технічне забезпечення. Функціонує комп’ютерний клас, музичний центр та карооке. Шкільна їдальня забезпечує учнів гарячим харчуванням та буфетною продукцією. Свій фізичний розвиток та укріплення здоров’я учні здійснюють в гарно облаштованому різноманітними знаряддями спортивному залі.
Наша школа пишається своїми випускниками серед них: Герой Радянського Союзу, льотчик-винищувач часів війни Погорєлов М.С., Заслужений артист Росії Дахненко А.Є., голови колгоспу „Заповіт Ілліча”: Дахненко Є.Й., Довгорученко М.В,; сільські голови: Майзитіс В.Є., Кобзар Л.С., директор школи Вовченко С.В., директор гімназії : Косяк Т.М., ; вчителі: Дерхо В.В., Дрозд Л.М.,Галушко І.В., Каратаєва С.М. За високі успіхи в навчанні з Золотою медаллю школу закінчили випускники: Шевченко Ольга, Любарська Тетяна, Рульов Олексій, Рульова Анастасія, Чувасова Ілона, Пічкіна Тетяна, Янгулова Євгенія.Срібну медаль отримала Батаєва Анастасія.
ДИРЕКТОРИ ШКОЛИ:
1. Рева М.І. (1928-1940) – семирічна школа ( 1928 р.)
2. Петренко Г.Н. (1944-1954)
3. Галка П.Р. (1954-1966) – восьмирічна школа (1961 р.)
4. Алєнін Є.Т. (1966-1967)
5. Кривич Ф.Н. (1967-1969)
6. Кашель С.Д. (1969-1971)
7. Карауш Є.Д. (1972-1974)
8. Поліщук В.Р. (1974-1977)
9. Колісник А.В. (1977)
10. Мельничук Л.П. (1977-1980)
11. Дерев’янко В.Т. (1980-1983)
12. Будьонний О.Г (1983-1985)
13. Жаботенко В.В (в.о 1985-1986)
14. Будюк С.П. (1986)
15. Ананійчук Г.І. (1986-1991) – середня школа (1986 р.)
16. Будюк С.П. (1991-2002)
17. Вовченко С.В. ( з 2002 р - 2018.)- навчально- виховний комплекс (2017)
18. Косяк Т.М.(з 2018 р.) - з 01.09.2021 р - Зеленобалківська гімназії з початковою освітою
БІЛЬШЕ 30-ти РОКІВ В НАШІЙ ШКОЛІ ПРАЦЮВАЛИ:
1. Михайленко Л.П.
2. Мільченко З.О.
3. Кіндратенко К.К.
4. Кіндратенко М.М.
5. Скорик Л.С.
6. Кривич Ф.Н.
7. Зарівна Н.І.
8. Зінченко М.Є
1. Попова Г.А.
2. Вовченко С.В.
3. Мазур Л.А.
4. Морозова С.А.
5. Мошоровська Т.І.
6. Батаєва Т.Б.
7. Ананійчук Г.І.
8. Дерхо В.В.
9. Панченко А.В.
10. Косяк Т.М.
11. Дрозд Л.М.
Найбільший педагогічний стаж мала вчитель математики Ананійчук Галина Іванівна, яка пропрацювала в освіті